środa, 30 marca 2011

Grzybice

Grzybica ze względu na bardzo dużą liczbę osób nią dotkniętą jest chorobą cywilizacyjną. Choroba jest wywoływana przez mikroskopijne grzyby. Grzybica może  dotyczyć niemal każdego narządu. Dlatego różne będą metody leczenia.
Niestety w bardzo łatwy sposób można się zarazić grzybicą na przykład używając tych samych rzeczy co osoba chora. Najczęściej podatne na grzybicę są narządy rodne kobiety. Grzybica pochwy jest dolegliwością, z którą kobiety najczęściej zgłaszają się do ginekologa. Wizyty na basenie, w saunie, korzystanie z natrysków, noszenie nieprzewianej bielizny są najczęstszymi przyczynami zapadnięcia na chorobę. Niestety grzybica ma tendencje do nawracania. Prawidłowa flora bakteryjna zawiera pałeczki kwasu mlekowego, które pełnią rolę ochronną przed różnymi chorobami, wirusami czy grzybami. Prawidłowy odczyn pH pochwy jest kwaśny, ale niekiedy dochodzi do zachwiania kwasowości flory bakteryjnej co jest przyczyną namnażania się grzybów, które w konsekwencji powodują chorobę. Organizm kobiet nie jest na tyle odporny aby mógł sam zwalczyć chorobę. Dlatego niezwłoczne jest wizyta u lekarza ginekologa który pokieruje leczeniem. Trzeba pamiętać, iż nie należy poddawać się żadnemu domowemu leczeniu, które może mieć efekty odwrotne niż zamierzone. A co więcej – może być powodem wielu cięższych schorzeń.
Rozrost grzyba bielnika, powoduje rodzaj zapalenie pochwy (zapalenie drożdżakowe). Jednak bielnik jest „składnikiem” prawidłowej flory bakteryjnej pochwy, dlatego prawie każda kobieta w swoim życiu ma czasem zapalenie drożdżakowe. Do typowych objawów należą: owrzodzona lub zaczerwieniona skóra wokół pochwy, swędzenie oraz pieczenie, duża ilość serowatej wydzieliny wydobywająca się z pochwy czy miejscowe podrażnienie. Grzyby rodzaju bielnik rozwijają się w obecności cukru dlatego niezwłocznie należy zrezygnować ze spożywania węglowodanów w przypadku zakażenia.
Zakażenie pochwy dotyczy ok. 70% kobiet. Jest to zaburzenie równowagi pomiędzy ilością rodzajów bakterii, które stanowią fizjologiczne środowisko pochwy. Do nadmiernego namnażania bakterii powodującego zakażenie dochodzi prawdopodobnie w wyniku zaburzeń immunologicznych. Młody wiek kobiety, stosowanie tamponów,  zaburzenia miesiączkowania są czynnikami predysponującymi do zakażenia pochwy. Leczenie odbywa się poprzez stosowanie doustnych lub dopochwowych antybiotyków, które może przepisać jedynie ginekolog.                

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz